לימודים מהבית בתקופת הקורונה

מתוך קורס בלוג לימודים מהבית - שיעור מספר 1

במרץ 2020 התפרץ לארץ נגיף הקורונה שהתפשט בצורה חסרת מעצורים, בכדי בכל זאת לבלום את הנגיף ולהימנע ממצב קטסטרופלי בבתי החולים עם עשרות אלפי מתים ומערכת בריאות מושבתת החליטה הממשלה על השבתת המשק ואף מספר ימי עוצר מלא בהם חל איסור מוחלט על התקהלויות אנשים, מצב זה מן הסתם שלח את כל תלמידי בית הספר, הסטודנטים במכללות והאוניברסיטאות וכל שאר האזרחים שהיו בו בזמן במהלך קורס מקצועי כזה או אחר ללמידה מרחוק.

האם המערכת הייתה מוכנה?

במהלך חודש מרץ מערך הלימודים בכל מסגרותיו הושבת בישראל ומרבית הלימודים הפרטיים ומוסדות החינוך עברו ללימוד מרחוק, האם המערכת הייתה מוכנה? לא במאת האחוזים!

• רשת האינטרנט שגמגמה – במרץ 2020 רשת האינטרנט העולמי חטפה זעזוע, נגיף הקורונה אולי פוגע בבני אדם אך העומס שנוצר על הרשת בעקבות מיליארדי האנשים שהסתגרו בבתיהם בכל רחבי העולם גרם להאטה משמעותית והמון תקלות רשת, מה שהקשה מאד על הלמידה מרחוק.
• בעיות של חוסר שוויון – במערכת החינוך לא לקחו בחשבון כי לא בכל בית לכל ילד יש מחשב והמצב שנוצר הוא שבו זמנית שני ילדים או יותר באותו בית צריכים ללמוד על מחשב אחד, בלתי אפשרי וחוסר שוויון משווע.
• התקשות להעביר את החומרים אונליין – המורים העידו כי התקשו להעביר את החומר הנלמד אונליין, השאלה היא האם הבעיה הייתה בחוסר התמצאות שלהם או בעקבות בחירת תוכנה לא מתאימה.

מרחבי הרשת:

עופר איתן – ערוץ יוטיוב